 zuzanafyzio@gmail.com

 +421 907 624 775

ZuzanaFyzio

FYZIOTERAPIA PRE ŽENY & VŠEOBECNÁ FYZIOTERAPIA

Kontraindikácie

SLUŽBY

Vstupná Konzultácia

Počas vstupnej konzultácie si spoločne preberieme Vami vypísaný dotazník o zdravotnom stave klienta, porozprávame sa o Vašich súčasných ťažkostiach, spoločne si prejdeme anamnestické údaje (históriu Vašich úrazov, závažnejších ochorení, operácií) a pod. Vaše súčasné ťažkosti, ktoré nebudú súčasťou dotazníka poviete na začiatku vstupnej konzultácie alebo každej následnej terapie. Čo najviac informácii hneď na úvod pomôže eliminovať a zastaviť zhoršenie alebo dokonca zlepšiť zdravotný stav klienta.

Cvičenie a fyzioterapeutické manuálne techniky

Svalstvo panvového dna

Svaly panvového dna sa rozprestierajú ako sieť medzi lonovou kosťou, kostrčou a medzi dvomi sedacími hrbolmi a hrajú významnú rolu v ovládaní močenia. Podopierajú močový mechúr, maternicu a iné vnútorné orgány. Okrem toho sú nevyhnutné k dosiahnutiu ženského orgazmu. Možno o týchto „skrytých“ svaloch počujete prvýkrát. Tehotenstvo a pôrod sú však prvými príčinami oslabenia svalov panvového dna. Následkom sú úniky moču (inkontinencia moču), či črevných plynov a stolice (fekálna inkontinencia), pokles vnútorných orgánov a zníženie sexuálneho uspokojenia.

Brušné svalstvo

Brušné svaly sa skladajú zo štyroch párových svalov: priečneho brušného svalu – hlboko uložený sval, šikmého vnútorného a vonkajšieho brušného svalu – svaly na strednej úrovni a priameho brušného svalu – povrchový sval. Tieto svaly slúžia ako opora brucha, teda udržujú vnútorné orgány brušnej dutiny v správnej polohe a sú tiež súčasťou oporného systému chrbtice. Brušné svaly sa v priebehu tehotenstva vyťahujú. A kvôli vyťahovaniu, spôsobenému plodom (dieťatkom), ktorý rastie, dochádza k oslabeniu brušných svalov.

Diastáza (rozstup) priamych brušných svalov

U mnohých žien sa priame brušné svaly v priebehu tehotenstva rozostúpia. Je to spôsobené tým, že brušné svaly sa s ťažkosťami prispôsobujú rozpínaniu brucha. Takýto rozstup označujeme ako separáciu alebo diastázu priamych brušných svalov. Diastáza nie je bolestivá a môže byť len nepatrná. Môžete ju pozorovať, keď sa pri kontrakcii svaly vzďaľujú od seba (napr. pri vstávaní z ľahu). Vtedy sa medzi priamymi brušnými svalmi objavuje v strede brucha malá medzera alebo naopak vypuklina (tzv. hrebeň). Diastázu priamych brušných svalov je nutné zhodnotiť, napraviť alebo aspoň minimalizovať. To umožní štyrom párom brušných svalov vykonávať ich prácu – slúžiť ako opora vnútorných orgánov brušnej dutiny a ako stabilizátory chrbtice a tým predchádzať bolestiam chrbta.

Dýchanie

Už od prvých mesiacov tehotenstva si všímate, že dýchate rýchlejšie a že častejšie nemôžete popadnúť dych? Je to preto, že v tehotenstve sa zvyšuje objem krvi v krvnom riečisku, aby sa uspokojili zvýšené nároky na kyslík, ktoré má maternica a plod (dieťatko). Dušnosť (dýchavica) – v tehotenstve, a zvlášť od 6. mesiaca, rastúci plod (dieťatko) tlačí bránicu (hlavný dýchací sval) smerom hore a to stláča spodnú časť pľúc. Na konci tehotenstva môže byť bránica posunutá o 4 cm, takže je ťažké dýchať. Mnoho tehotných žien dýcha len povrchovo a pri námahe (napr. chôdza do schodov) sa rýchlo zadýchajú. Avšak už v priebehu tehotenstva je veľmi dôležité správne dýchať – veď musíte dýchať za dvoch. Pokiaľ však chceme správne dýchať, musíme rozumieť mechanizmu fyziologického (správneho) dýchania, pri ktorom sa striedajú dve fázy – nádych (nosom) a výdych (ústami).

Chybné držanie tela a úľava od bolesti chrbta

Stabilitu chrbtice ovplyvňujú v tehotenstve hormonálne zmeny. Tehotenský hormón relaxin, uvoľňuje väzy, čo spôsobuje väčšiu pohyblivosť kĺbov a tým aj väčšie riziko úrazov. Pokiaľ chcete úrazom a bolestiam chrbta predchádzať, je treba osvojiť si a udržiavať správne držanie tela. Je potrebné spevňovať hlboko uložené svaly, slúžiace ako stabilizátory chrbtice (hlboko uložené svalstvo chrbta a brucha), aby ste tak vyrovnali hormonálne zmeny a chybné držanie tela. V priebehu tehotenstva sa držanie tela mení, aby sa prispôsobilo narastajúcemu brušku, ťažisko sa premiestňuje dopredu a chrbát sa prehýba, aby ste udržali rovnováhu. Tieto zmeny držania tela sú normálne, ale pokiaľ sú výrazné, môžu spôsobiť bolesti chrbta. Podľa výsledkov štúdií, najviac trpia bolesťami chrbta predovšetkým tehotné ženy, ktorých prehnutie v spodnej časti chrbtice sa príliš zväčší. Ak si osvojíme správne držanie tela, budeme môcť toto prehnutie v chrbte obmedziť a tak zmierniť bolesti.

Skupinové cvičenie

Cvičenie v malej skupinke (max. 4 osoby) pre zdravú chrbticu, príp. panvové dno.

Parové cvičenie

Cvičenie 2 osôb pre zdravú chrbticu, príp. panvové dno (napr. manželský pár, kamarátky…).

Manuálna lymfodrenáž a edém (opuch) alebo celulitída (tzv. pomarančová koža)

Ste po operácii nádoru prsníka alebo po amputácii prsníka a ste už doliečená onkologická pacientka? Všimli ste si na operovanej strane opuch hornej končatiny, ktorý môže byť sprevádzaný pocitom napätia a tlaku? Lekár vám diagnostikoval lymfedém (lymfatický opuch)? Manuálna lymfodrenáž je zameraná na lymfatický systém. Prevádza sa malým tlakom, nemá byť príčinou bolesti a frekvencia je pomalá. Zmyslom manuálnej lymfodrenáže je zlepšenie odtoku lymfy z postihnutej oblasti. Používa sa pri rôznych ochoreniach, napr.: opuch ako dôsledok ukončenej liečby nádorového ochorenia a opuch ako dôsledok úrazu, či ako jedna z metód estetickej medicíny (napr. proti celulitíde).

Lymfedém je chronické ochorenie s nahromadením lymfy (lymfatickej tekutiny) v medzibunkovom priestore. Vzniká najmä na končatinách a je častou komplikáciou onkologických pacientok. Lymfa (miazga) je svetložltá tekutina v ľudskom tele, podobná krvi a prúdi vo vlastnej lymfaticko-cievnej sústave.

PPA koncept (Palaščáková Pelvic Approach) – koncept dysfunkcie svalov panvového dna

Koncept zahŕňa diagnostiku a terapiu svalov panvového dna fyzioterapeutom per vaginam a edukáciu klientky edukátorom:

 

  • vyšetrenie funkcie a dysfunkcie svalov panvového dna per vaginam
  • management terapie pri dysfunkcii svalov panvového dna
  • zavedenie pomôcky per vaginam s cielenou inštruktážou klientky k jej používaniu
Firemný fyzio-mentoring (firemná fyzioterapia)

Veľmi často sa vo fyzioterapeutickej praxi stretávam s problémami ľudí so sedavým spôsobom práce, ako sú chybné držanie tela, bolesti chrbta, svalov a kĺbov, spôsobené nesprávnym sedením pri pracovnom stole, dlhým sedením za volantom, či nedostatkom správneho pohybu.

Vás a Vašich zamestnancov naučím ako správne sedieť, čomu sa vyhýbať, ukážem Vám pár cvikov, ktoré dokážete odcvičiť počas dňa aj pred počítačom a zaberú Vám len pár minút denne, poradím Vám aj, ako si správne prispôsobiť pracovisko. Fyzioterapeutickým vyšetrením zhodnotím Váš zdravotný stav a navrhnem najvhodnejšiu terapiu a jej intervaly. Verím, že cvičenie a fyzioterapia Vám prinavrátia harmóniu tela a duše a naštartujú samoliečebné procesy v organizme.

Firemná fyzioterapia – teda fyzioterapia pre ľudí so sedavým spôsobom práce sa zaoberá chybným držaním tela a nácvikom správneho držania tela, úľavou od bolesti chrbta a nácvikom správnych pohybových stereotypov a plytkým a nesprávnym dýchaním. Všeobecná firemná fyzioterapia rieši aj pooperačné a poúrazové stavy.

Ak máte záujem o služby firemnej fyzioterapie, neváhajte ma osloviť, rada Vám ponúknem spoluprácu s ponukou pravidelného firemného fyzio-mentoringu (firemnej fyzioterapie) pre Vás a Vašich zamestnancov priamo u Vás na pracovisku.

Ak by ste mali záujem o firemno-fyzioterapeutické služby, neváhajte ma kontaktovať. Mojou snahou je ponúknuť kvalitné služby s celostným pohľadom na človeka, pretože načúvať reči vlastného tela je dôležité a napomáha sa tak hľadaniu komplexných súvislostí Vašich zdravotných problémov. Vytváram tak terapiu šitú na mieru, čím sa vytvára „balzam“ nielen pre telo, ale aj pre dušu.

Relaxačné, rekondičné a regeneračné manuálne terapie (masáže) a ženský (vaginálny) bylinný parný kúpeľ (vaginal steaming)

Klasická (švédska) masáž
Relaxačná aromaterapeutická masáž (masáž aromaterapeutickým olejom + podľa potreby masáž bylinnými pečiatkami)
Reflexná masáž – segmentová technika
Ženské/vaginálne bylinné naparovanie

Angl. vaginal steaming (v-steaming) alebo ženský (vaginálny) bylinný parný kúpeľ alebo tiež ženská (vaginálna) bylinná sauna. Ženské (vaginálne) bylinné naparovanie je terapeutický prostriedok za použitia vhodných kombinácii byliniek (vhodných bylinných zmesí), ktoré sa hodia k daným zdravotným problémom. Slúži tiež ako doplnková liečebná procedúra indikovaných gynekologických problémov už pri danej liečbe liekmi, bylinnými čajmi a doplnkami stravy. Ženské bylinné naparovanie je tradičná ženská naparovacia hygiena, ktorá v našej kultúre nie je až tak známa a ktorej korene siahajú až do starovekých čias Mayov. Slúži ako ozdravovací proces pre telo (napr. v popôrodnej starostlivosti po šestonedelí), ale zároveň nám umožňuje zastaviť sa v bežnom dennom živote a upriamiť našu pozornosť len na seba, lebo jedným z najlepších pomocníkov u žien po pôrode je termoterapia, čiže liečba tepelnými podnetmi (v tomto prípade teplom). Ženské bylinné naparovanie pomáha prečistiť a obnoviť telo zvnútra. Tým, že necháme prenikať bylinné výpary na pórovitú sliznicu ohanbia, umožňujeme liečivým látkam byliniek dostať sa celkom rýchlo až k vnútorným pohlavným orgánom a do krvného obehu, ku ktorým by sa inak ozdravné bylinné teplo nedostalo. Dochádza tak k prekrveniu veľkých a malých pyskov ohanbia. Konkrétne zmeny, ktoré pravidelné naparovanie môže priniesť – úprava menštruačného cyklu (pravidelnejší a príjemnejší cyklus), eliminovanie celkového predmenštruačného syndrómu, eliminovanie predmenštruačných a menštruačných bolestí a kŕčov v podbrušku a bolesti hlavy, eliminovanie krvných zrazenín v menštruačnej krvi (naparovanie pomáha rozpustiť hlien a vylúčiť ho a tak menštruačná krv neobsahuje zrazeniny a odteká takto prečistená), prehriatie a zvlhčenie lona, pocit sviežosti v oblasti ohanbia a keďže naparovanie vedie aj k rozpusteniu hlienu a jeho vylúčeniu, pomáha taktiež k väčšej šanci otehotnieť. Môže sa použiť aj preventívne (na prevenciu ženského zdravia), ale neodporúčam častejšie, ako max. 1x za mesiac, aby sa zase nenarušila prirodzená vaginálna mikroflóra ženy. Ak však absolvujete naparovanie aj častejšie, ako 1x za mesiac, doporučujem po naparovaní aplikovať probiotiká pre ženy (najlepšie lokálne do vagíny). Ďalšie konkrétne indikácie k naparovaniu – pri napätých svaloch panvového dna (na uvoľnenie panvového dna), slúži na celkovú relaxáciu, pri termínovanom tehotenstve alebo na uvoľnenie pôrodných ciest pred pôrodom a pri pôrode (pri termínovanom tehotenstve ženské bylinné naparovanie zatiaľ nevykonávame, keďže pri pôrode je nutná prítomnosť aspoň pôrodnej asistentky alebo pôrodníka a samozrejme vhodné prostredie) a endometrióza (pri tejto diagnóze naparovanie nevykonávame, keďže táto diagnóza si vyžaduje špecifickú prípravu a vhodne upravené prostredie na naparovanie). Špecifické absolútne kontraindikácie k naparovaniu (nemožno vykonať naparovanie):

1. Menštruácia
2. Tehotenstvo
3. Akútna bakteriálna urologická alebo gynekologická infekcia
4. Akútna mykotická (kvasinková) gynekologická alebo urologická infekcia
5. Závažné pôrodné a popôrodné komplikácie a pôrodné poranenia (napr. ešte v čase šestonedelia)
6. Infekčne prenosné ochorenia
7. Nezahojené (napr. krvácavé) rany
8. Hemofília
9. Trombóza a embólia alebo krátky čas po srdcovom infarkte a mozgovej príhode
10. Implantované kovové a cudzie časti v tele (napr. vnútromaternicové teliesko, kardiostimulátor)

Špecifické relatívne kontraindikácie k naparovaniu (naparovanie možno vykonať podľa aktuálneho zdravotného stavu):
1. Varixy (kŕčové žily) ohanbia napr. v termínovanom tehotenstve
2. Krvácavé hemoroidy (napr. po stolici) v termínovanom tehotenstve

Ženské bylinné naparovanie treba v termínovanom tehotenstve (pred pôrodom a pri pôrode) konzultovať aj s pôrodnou asistentkou alebo pôrodníkom!

Aj mimo uvedené kontraindikácie naparovania sa môže stať, že naparovanie Vám nemusí celkom „sadnúť“ (napr. počas ovulácie a krátko po nej, počas inkubačnej doby začínajúceho horúčkovitého ochorenia, kedy sa telo potrebuje skôr schladiť než prehriať, pri podráždených, bolestivých a krvácajúcich hemoroidoch…). Naparovanie by malo byť príjemné a ak vnímate, že v určitej fáze menštruačného cyklu Vám „nesedí“, ide o momentálnu relatívnu kontraindikáciu (aspoň zistíte, či Vám naparovanie viac „sedí“ pred menštruáciou – na prehriatie a zvlhčenie lona alebo po menštruácii – na
prečistenie a obnovenie sliznice maternice a cervikálneho hlienu).